Mohlo by Vás zajímat
Zkratky MDF, LTD a DTD na nábytku
Spotřeba dřeva ve stavebnictví neustále roste, a proto je potřeba neustále vyvíjet nové speciální stavební materiály s optimálními mechanicko-fyzikálními vlastnostmi. Nově vznikající materiály nejsou dnes již považovány za levnou alternativu a náhradní řešení. Mají předem určený způsob použití v konstrukcích.
Rozdělení a charakteristiku vybraných druhů dřevin si můžete pročíst v našem článku typy dřevin, který se tímto tématem blíže zabývá.
Čtete na cedulkách zkratky MDF, LTD, DTD a nevíte, co znamenají? Je to ze dřeva, umělé, vydrží to vůbec? Co znamenají tyto záhadné zkratky používané u výrobců?
Dříve si lidé kupovali nábytek do bytu nebo domu na celý život. Dnes je tomu jinak, nábytek se mění i několikrát. Mladí lidé si většinou koupí do začátku několik kousků jednoduchého nábytku a později zařízení mění podle situace.
Zkratky MDF, LTD a DTD znamenají deskový materiál, který se vzájemně liší uspořádáním a hrubostí dřevěné drti a typem pojiva. Tyto jednolivé desky se liší mechanickými vlastnostmi: pevností, tvrdostí, pružností a odolností. Z povrchově upravených nebo plošně uřezaných materiálů se vyrábí nábytek.
Zkratky:
MDF (medium density fibreboard)
Desky s velmi jemnou homogenní strukturou (jemnější než dřevotříska), a hodí se tak skvěle na výrobu nábytku. Jedná se o přírodní materiál, neboť se vyrábí bez použití lepidel. Tato dřevovláknitá deska se dobře tvarově opracovává díky kompaktní struktuře. Vyhlazený profilovaný povrch MDF desky se povrchově upravuje: fóliováním (na desku se za tepla nalisuje PVC fólie) nebo lakováním (lze použít lesklý nebo matný lak). Největší uplatnění nacházejí MDF desky v kuchyních. Lze na nich docílit dřevěného vzhledu se strukturou. Oblíbené jsou u zákazníků, kteří chtějí tvarovaná dvířka, ale nechtějí platit vysokou cenu za masiv.
LTD - laminovaná dřevotřísková deska
Patří mezi materiál, který se v dnešní době hodně používá. Výroba probíhá laminováním dřevotřísky speciálním papírem, který se pak následně zaleje melaminovou pryskyřicí. Je možné ho vyrobit v mnoha dekórech. Nejpoužívanější tloušťkou lamina je 18 mm, slabší (okolo 10-12 mm) se používá jako dno šuplíků nebo zad skříní. LDT deska je omyvatelná a hygienicky odolná, patří mezi nejvhodnější materiály vhodné na korpusy kuchyňského a koupelnového nábytku.
Pozor - lamino není laminát. Laminát je deska vrstvená čili tlustší. Jsou odolnější proti mechanickému poškození (otěru, průrazu). Používají se jako povrch nosných desek (dřevotřísky, MDF). Vyrábějí se v mnoha provedeních.
Základní je CPL laminát, který je střednětlaký a je odolný vůči oděru a vodě. V současné době je nejoblíbenější variantou, neboť je velmi vhodný z praktické i ekonomické stránky. Hodí se do namáhaných prostorů (garáží) a je kvalitnější než PVC folie a používá se např. na povrchy dveří. Na pohled je již tato imitace nerozpoznatelná od přírodní dýhy.
Další možností je HPL laminát, což je vysokotlaký laminát silný od 0,8 mm a je vhodným kandidátem do extrémně namáhaných prostor. Má vysokou tvrdost povrchu a lze ho vyrobit v několika dekorech. Používá se na pracovní plochy a kuchyňské pracovní desky.
DTD - dřevotříska s hrubší vnitřní strukturou
Pod tímto označením naleznete ten nejobyčenější materiál. Použít ji lze stejně jako MDF desky (jádro polepit dýhou nebo laminátem). Díky tomu vypadají dýhované desky jako dřevěné, ale uvnitř kvůli své hrubosti ji nelze lakovat barvou nebo použít potahovou PVC folii. Dřevotříska není odolná proti vlhkosti, deska nabobtná a po vyschnutí nezíská svůj vzhled zpět. Slouží jako základ konstrukce sedacích souprav.
Dýha
Je tenký plátek masivního dřeva. Nalepením na dřevotřísku nebo MDF desku vznikne materiál, který je levnější než masiv, a přitom tvarově stabilní. Povrch je nutné upravit transparentními laky nebo mořením.
PVC folie
Foliovaný materiál. Používá se k výrobě kuchyňských dvířek, neboť jsou dobře odolná vůči vlhkosti.