Mohlo by Vás zajímat
I tlumené osvětlení negativně ovlivňuje kvalitu spánku
Nedávná studie (PNAS) došla k závěru, že i při tlumeném světle může docházet k negativním dopadům na náš klidný spánek. Zejména dochází k silnější srdeční frekvenci, což zvyšuje větší riziko obezity, diabetes nebo kardiovaskulárních chorob.
Před spaním zatáhněte závěsy a vypněte světla. To přesně vystihuje ukončení studie NortwesternU "Jaký vliv má tlumené světlo na zdraví, spánek a tělesné funkce". I kvůli mírnému osvětlení během spánku dochází k poškození kardiovaskulární funkci. Zároveň se nadcházející ráno zhoršuje inzulínová rezistence.
Čemu světlo vadí?
Že spaní při rozsvíceném světle škodí, jste už zaslechli v souvislosti se světelným smogem. Před dvěma lety to dokázala práce z NortwesternU, když popisovala, že toto světlo má negativní vliv na celkové spaní. Mohli byste si myslet, že toto světlo je zcela neškodné. To ale není vůbec pravda.
V osvětlených ložnicích bylo zjištěno, že srdeční frekvence je mnohem vyšší než v místnosti zatemněné. Proto je autonomní nervový systém stále ve vyšší činnosti. Tělo si kvůli tomuto buduje vyšší rezistenci inzulinu, čímž se vytváří větší riziko vývoje diabetes. Následující ráno nastává příchod snížené energie v těle.
Jak to bylo zjištěno?
Výzkumy ukazují, že mírné osvětlení během noci může výrazně zhoršit kvalitu spánku a mít negativní dopady na celkové zdraví. Prokázal to nedávný výzkum publikovaný v Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), které zkoumají kvalitu spánku vlivem světla.
Samotná studie prováděla průzkum spánku u člověka během jedné noci při 100 luxech (úroveň mírného světla) s porovnáním s 3 luxy (velmi tlumené světlo). Zjistilo se, že když je člověk během spánku vystaven mírnému světlu, tak jeho tělo přechází do stavu vyšší pohotovosti. V tomto stavu dochází k navýšení tepové frekvence i síly, s jakou se srdce stahuje. To samé platí pro rychlost krve, která je poté pro okysličení vedena do cév.
Proč je navýšena tepová frekvence?
Jednoduše řečeno: je to v nás zakódováno. Přemíra světla v nočních hodinách je ideální pro predátory, kteří mají více světla pro lov. Je tedy dobré být na ně připraven a nespat příliš hlubokým spánkem.
Úplňkový měsíc nás ozařuje jen jednou za měsíc Světelný smog se namísto toho populárně označuje jako rušivé osvětlení. Světelný smog je způsobený rozptylem světla v ovzduší. Tento stav má vliv na volně žijící živočichy, zejména hmyz, ptáky a noční lovce.
Platí, že lidé spící v osvětlenější místnosti mají častěji nadváhu, obezitu a zřejmě riziko kardiovaskulárních onemocnění. Bohužel, vystavení umělému světlu v noci při spánku se stává více běžným. Ozařující elektronika a umělé světlo zvenku má také negativní vliv na organismus.
Jak poznám správnou tmu?
Existuje jedno jednoduché pravidlo. Pokud v zatemněné místnosti stále dobře rozeznáte jednotlivé předměty, tak dochází k nadmíře umělého světla. Autoři (PNAS) studie varují, že až 40% lidí spí se zapnutou lampičkou nebo rozsvícenou televizí či počítačem. Tohoto byste se měli, nejlépe na velmi dlouhou dobu, vyvarovat.
Co když světlo potřebuji?
Pokud je vážně v noci nutné svítit, třeba u dětí v dětském pokoji, tak dbejte na intenzitu a barevnost světla. Oranžové světlo je nejvhodnější volbou. Představuje barvu ohně, takž je pro naše tělo přirozenější, než světlo bílé, které představuje den.
Ale pozor, silnější oranžové světlo je škodlivější než tlumené bílé světlo. V noci vyzařuje měsíc v úplňku přirozené bílé světlo. Stejným způsobem o velké intenzitě značí oranžové světlo problém, jako je třeba požár.
Praktické rady pro zdravý spánek
Pro eliminování negativních vlivů umělého a přirozeného světla na spánek je důležité vytvořit tmavé a klidné prostředí. Ve své ložnici se v noci můžete chránit před umělým světlem z uličního osvětlení tím, že si pořídíte kvalitní zatemnění. Pomůže i tmavé ložní povlečení.
Jestli je to možné, tak elektroniku byste v pokoji mít neměli. Příkladem je Váš drahý mobilní telefon. Jeho vyzařování z přístroje může narušit fáze hlubokého spánku.
Doporučujeme dodržovat pravidelný spánkový režim a vyhnout se jasnému světlu alespoň minimálně hodinu před spaním.