Zboží skladem objednané do 20.12. do 13:00 dodáme do Vánoc. 23.12.pouze osobní odber
My Vám zavoláme
Zadejte své tel. číslo

Typy dřevin aneb rozeznáte buk od dubu?

Dřevo je surovina používaná lidmi od nepaměti. Již pro naše předky mělo dřevo existenční význam. Bylo jedním z prvních materiálů, z nichž se zhotovovaly nejen jídelní nádoby, ale také pracovní nástroje, nábytek, přístřešky, první stroje a různé rituální a náboženské předměty.

Dnes se dřevo využívá především jako konstrukční materiál. Má významné tepelně izolační rysy, pružnost a pevnost. Je výchozí surovinou v papírenství, chemickém průmyslu ho můžeme přeměnit na nesčetné množství látek.

Dělí se na:

Dřevo listnatých dřevin

  • s kruhovitě pórovitou stavbou (dub, jasan, akát, jilm, morušovník, kaštanovník),
  • s polokruhovitě pórovitou stavbou (ořech, třešeň, švestka) a
  • s roztroušeně pórovitou stavbou dřeva (buk, platan, habr, olše, lípa, javor, bříza, topol, vrba, hrušeň).

Dřevo jehličnatých dřevin (smrk, jedle, borovice, modřín, douglaska, jalovec, tis)

Charakteristika vybraných druhů dřevin

Listnaté stromy:

Buk – nemá barevně odlišené jádro, jeho vyzrálé dřevo i běl jsou světle růžové. Dřevo je poměrně tvrdé a těžké, přesto se dobře a čistě obrábí. V nábytkářství se po ohřání párou využívá jeho dobré ohebnosti. Dále se používá v truhlářství, na výrobu parket, železničních pražců či kuchyňského nářadí. Špatně snáší vlhkost a střídání vlhka se suchem.

Bříza
– bez barevně odlišeného jádra. Vyzrálé dřevo je šedožluté až narůžovělé a matně lesklé. Dřevo je stejnoměrně husté, pružné, a proto také dobře zpracovatelné. Méně odolné proti vlhkosti a změnám počasí, snadno se ale suší. Používá se pro soustružení uměleckých a domácích předmětů.

Dub
– má úzkou světle šedou běl, jádro šedohnědé, monotónně vybarvené. Dřevo je tvrdé, velmi pevné, houževnaté, snáší sucho i vodu a z původních dřevin snáší nejlépe změnu vlhkosti.

Jasan –
má širokou světle žlutou běl a šedohnědé jádro. Je to jedno z našich nejpružnějších dřev a zároveň tvrdé, pevné, velmi pružné, dobře štípatelné, obrobitelné a leštitelné. Trvanlivost je horší, a proto se používá jen pro interiéry. Vhodné také pro výrobu násad, topůrek, madel, tělocvičného nářadí, hokejek a hudebních nástrojů.

Javor –
anatomickou stavbou se velmi podobá buku. Dřevo javoru je však podstatně světlejší. Je relativně tvrdé, vhodné k obrábění, soustružení, řezbářství, používá se k výrobě hudebních nástrojů a parket.


Olše –
bez barevně odlišeného jádra, oranžové, na vzduchu šednoucí. Dřevo není příliš kvalitní, je měkké a málo pružné. Má však široké využití v nábytkářství a umění. Dobře se obrábí, štípe, lepí, vzdoruje vlhkosti, je lehké a málo pracuje. Je vhodné pro řezbářské a soustružnické práce a pro výrobu překližek, rámů, lišt a zápalek.

Ořech – má dřevo s širší šedou bělí, s šedohnědým, někdy až tmavohnědým jádrem, které má výrazné barevné pruhy a záběhy. Je to jedno z nejpěstovanějších dřevin na světě. Pěstuje se pro své plody, jako okrasný a stínící strom, medonosná rostlina a pro své kvalitní a relativně rychle rostoucí dřevo.

Listnaté dřeviny

Ovocné listnáče

Hrušeň – bezjaderné dřevo je stejnoměrně šedorůžové až hnědočervené s méně častými, ale dosti výraznými dřeňovými skvrnami. Dřevo hrušně je husté, tvrdé a bez lesku. Velmi dobře se obrábí, moří a leští, málo pracuje a při sesýchání se nebortí. Patří mezi nejzajímavější a nejvyhledávanější dřeviny. Je vhodné na výrobu předmětů, u nichž se požaduje rozměrová přesnost a tvarová stálost.

Švestka –
má širší šedou běl a šedohnědé až červenohnědé jádro, mírně lesklé. Dřevo je dosti husté, tvrdé, houževnaté a náročnější na sušení, protože má tendenci praskat a kroutit se. Používá se k restaurátorským pracím, výrobě dekoračních předmětů, vhodné k soustružení a uzení.

Třešeň –
vyznačuje se stejnoměrnou hustotou a zajímavou kresbou. Dřevo je slabě lesklé, snadno se moří a výborně leští. Používá se k výrobě dekorativních předmětů, v uměleckém truhlářství a vhodné i k soustružení.

Ovocné dřeviny

a
Jehličnany:

Borovice – má oranžově hnědé jádro a širší žlutou běl. Má výrazné letokruhy, a tedy i značný rozdíl v hustotě a tvrdosti jarních a letních letokruhů. Vysoký obsah pryskyřice dodává borovici přirozený lesk. Má všestranné využití a především se uplatňuje tam, kde se požaduje odolnost vůči povětrnostním vlivům a hnilobě.

Smrk – bez barevně odlišeného jádra, má však výrazné letokruhy a pravidelnou stavbu. Je bílý až slabě nažloutlý a s mírným leskem. Dřevo je měkké, ale dostatečně pevné, pružné, trvanlivé a je nejrozšířenější dřevinou u nás. Vysazuje se v parcích a zahradách jako okrasný strom a v hospodářských lesích jako zdroj dřeva. Má mnohostranné použití.

 Jehličnaté dřeviny

 Co znamenají zkratky na cedulkách u nábytku, se dozvíte v našem článku zkratky MDF, LTD, DTD na nábytku.

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli
První nákup

zadejte svůj email a získejte slevu na váš první nákup po zaslání ihned obdržíte slevový kód.

Získejte 100 Kč na váš nákup