My Vám zavoláme
Zadejte své tel. číslo

Typy dřevin aneb rozeznáte buk od dubu?

Dřevo je surovina používaná lidmi od nepaměti. Již pro naše předky mělo dřevo existenční význam. Bylo jedním z prvních materiálů, z nichž se zhotovovaly nejen jídelní nádoby, ale také pracovní nástroje, nábytek, přístřešky, první stroje a různé rituální a náboženské předměty.

Dnes se dřevo využívá především jako konstrukční materiál. Má významné tepelně izolační rysy, pružnost a pevnost. Je výchozí surovinou v papírenství, chemickém průmyslu ho můžeme přeměnit na nesčetné množství látek.

Dělí se na:

Dřevo listnatých dřevin

  • s kruhovitě pórovitou stavbou (dub, jasan, akát, jilm, morušovník, kaštanovník),
  • s polokruhovitě pórovitou stavbou (ořech, třešeň, švestka) a
  • s roztroušeně pórovitou stavbou dřeva (buk, platan, habr, olše, lípa, javor, bříza, topol, vrba, hrušeň).

Dřevo jehličnatých dřevin (smrk, jedle, borovice, modřín, douglaska, jalovec, tis)

Charakteristika vybraných druhů dřevin

Listnaté stromy:

Buk – nemá barevně odlišené jádro, jeho vyzrálé dřevo i běl jsou světle růžové. Dřevo je poměrně tvrdé a těžké, přesto se dobře a čistě obrábí. V nábytkářství se po ohřání párou využívá jeho dobré ohebnosti. Dále se používá v truhlářství, na výrobu parket, železničních pražců či kuchyňského nářadí. Špatně snáší vlhkost a střídání vlhka se suchem.

Bříza
– bez barevně odlišeného jádra. Vyzrálé dřevo je šedožluté až narůžovělé a matně lesklé. Dřevo je stejnoměrně husté, pružné, a proto také dobře zpracovatelné. Méně odolné proti vlhkosti a změnám počasí, snadno se ale suší. Používá se pro soustružení uměleckých a domácích předmětů.

Dub
– má úzkou světle šedou běl, jádro šedohnědé, monotónně vybarvené. Dřevo je tvrdé, velmi pevné, houževnaté, snáší sucho i vodu a z původních dřevin snáší nejlépe změnu vlhkosti.

Jasan –
má širokou světle žlutou běl a šedohnědé jádro. Je to jedno z našich nejpružnějších dřev a zároveň tvrdé, pevné, velmi pružné, dobře štípatelné, obrobitelné a leštitelné. Trvanlivost je horší, a proto se používá jen pro interiéry. Vhodné také pro výrobu násad, topůrek, madel, tělocvičného nářadí, hokejek a hudebních nástrojů.

Javor –
anatomickou stavbou se velmi podobá buku. Dřevo javoru je však podstatně světlejší. Je relativně tvrdé, vhodné k obrábění, soustružení, řezbářství, používá se k výrobě hudebních nástrojů a parket.


Olše –
bez barevně odlišeného jádra, oranžové, na vzduchu šednoucí. Dřevo není příliš kvalitní, je měkké a málo pružné. Má však široké využití v nábytkářství a umění. Dobře se obrábí, štípe, lepí, vzdoruje vlhkosti, je lehké a málo pracuje. Je vhodné pro řezbářské a soustružnické práce a pro výrobu překližek, rámů, lišt a zápalek.

Ořech – má dřevo s širší šedou bělí, s šedohnědým, někdy až tmavohnědým jádrem, které má výrazné barevné pruhy a záběhy. Je to jedno z nejpěstovanějších dřevin na světě. Pěstuje se pro své plody, jako okrasný a stínící strom, medonosná rostlina a pro své kvalitní a relativně rychle rostoucí dřevo.

Listnaté dřeviny

Ovocné listnáče

Hrušeň – bezjaderné dřevo je stejnoměrně šedorůžové až hnědočervené s méně častými, ale dosti výraznými dřeňovými skvrnami. Dřevo hrušně je husté, tvrdé a bez lesku. Velmi dobře se obrábí, moří a leští, málo pracuje a při sesýchání se nebortí. Patří mezi nejzajímavější a nejvyhledávanější dřeviny. Je vhodné na výrobu předmětů, u nichž se požaduje rozměrová přesnost a tvarová stálost.

Švestka –
má širší šedou běl a šedohnědé až červenohnědé jádro, mírně lesklé. Dřevo je dosti husté, tvrdé, houževnaté a náročnější na sušení, protože má tendenci praskat a kroutit se. Používá se k restaurátorským pracím, výrobě dekoračních předmětů, vhodné k soustružení a uzení.

Třešeň –
vyznačuje se stejnoměrnou hustotou a zajímavou kresbou. Dřevo je slabě lesklé, snadno se moří a výborně leští. Používá se k výrobě dekorativních předmětů, v uměleckém truhlářství a vhodné i k soustružení.

Ovocné dřeviny

a
Jehličnany:

Borovice – má oranžově hnědé jádro a širší žlutou běl. Má výrazné letokruhy, a tedy i značný rozdíl v hustotě a tvrdosti jarních a letních letokruhů. Vysoký obsah pryskyřice dodává borovici přirozený lesk. Má všestranné využití a především se uplatňuje tam, kde se požaduje odolnost vůči povětrnostním vlivům a hnilobě.

Smrk – bez barevně odlišeného jádra, má však výrazné letokruhy a pravidelnou stavbu. Je bílý až slabě nažloutlý a s mírným leskem. Dřevo je měkké, ale dostatečně pevné, pružné, trvanlivé a je nejrozšířenější dřevinou u nás. Vysazuje se v parcích a zahradách jako okrasný strom a v hospodářských lesích jako zdroj dřeva. Má mnohostranné použití.

 Jehličnaté dřeviny

 Co znamenají zkratky na cedulkách u nábytku, se dozvíte v našem článku zkratky MDF, LTD, DTD na nábytku.

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli
První nákup

zadejte svůj email a získejte slevu na váš první nákup po zaslání ihned obdržíte slevový kód.

Získejte 100 Kč na váš nákup