My Vám zavoláme
Zadejte své tel. číslo

Malá ložnice již nemusí být problém

Ložnice, to je soukromý prostor, kde odpočíváte a nabíráte síly na nový den. A proto je právě zde důležité, jak si prostor zařídíme. V přeplněné ložnici se budete cítit stísněně a ne zrovna příjemně.

Jak zařídit malou ložnici

Naštěstí existuje spousta tipů a rad, jak si s malou ložnicí poradit.

Základní rady

Jestli máte malý byt, je potřeba s místem zacházet co nejpraktičtěji a promyšleně.

  • Světlo – dokáže zázraky. Tmavé a nedostatečně osvětlené místnosti působí ponuře a snadno tak můžete propadat chmurám. Je vhodné osvětlení v malém prostoru maximalizovat. Lze toho dosáhnout nábytkem s lesklými plochami, zrcadly ale i osvětlením. Instalací bodovek do podhledů ušetříme místo. Na zdi se hodí umístit nástěnné lampy. Do pohledů jsou ideální LED pásky.
  • Barvy – jsou často opomíjené a přitom dokážou místnost opticky zvětšit. Do malých prostor volte vždy světlé barvy. Nejlepší je bílá, ale pastelovými barvami nic nezkazíte.
  • Podlaha – jednotným designem podlahy docílíte vzdušnějšího a většího dojmu.
  • Úložný prostor – ten je vhodné maximalizovat. Nebojte se jej stavět až ke stropu. Ideálním pomocníkem jsou vestavěné skříně. Pokud máte malý výklenek, můžete do něj umístit komodu nebo police.
  • Úsporný nábytek -  jak bylo zmíněno, skříně volte až ke stropu a to jak vestavné tak klasické. Opět jsou vhodné světlé nebo lesklé plochy.

Psychologie barev

Psychologie barev

Je známo, že barvy působí na lidskou psychiku. Některé podporují spánek a relaxaci, jiné naopak podporují jiné aktivity a pocity, některé nejsou v ložnici žádoucí. V základu můžete volit mezi dvěma druhy:

  • Studené – vhodné pro jižně orientované ložnice. Např. modrá, fialová, modrozelená atd.
  • Teplé – vhodné do severně orientované ložnice. Např. oranžová, žlutá, žlutozelená atd.

Do malých ložnic, pokojů, volte světlé pastelové barvy a odstín dle orientace místnosti. Vhodná je kombinace bílé a pastelové barvy. Ložnici můžete poté doladit výraznějšími barvami doplňků a doladit si ji např. do romantického stylu.

Barva je důležitá i u odstínu podlahy. I zde platí, že světlá podlaha prostor zvětšuje. V případě, že se jedná o laminátovou nebo dřevěnou podlahu, pokládejte ji rovnoběžně s delší stranou místnosti. Tím opět docílíte optického zvětšení.

Jak zařídit malou ložnici

Optické triky

  • Lesklé povrchy – odráží přírodní i umělé světlo
  • Zrcadla – vhodné umístit blízko zdroje umělého světla nebo naproti oknu. Dvojitá výhra – zrcadlo na šatní skříni, která je naproti oknu
  • Světlé barvy – ať už výmalba, nábytek, podlaha. Ideální je světlý dekor dřeva, bílá, béžová, vanilková atd.
  • Osvětlení – krom zmíněného lze vést LED pásek i kolem spodní hrany postele. Takový má např. postel Birget. Dále je vhodné směrovaným světlem prosvětlit každý tmavý kout
  • Vzory – místnost mohou rozšířit vodorovné pruhy
  • Světlý strop i podlaha
Jak zařídit malou ložnici

Zařizujeme

V malé ložnici bychom se měli vyhnout zbytečně velkému množství nábytku.

Postel

Dominantou by samozřejmě měla být postel. Ideální je, aby měl každý z partnerů volný přístup z boku postele.

Pokud Vám to prostor nedovoluje a musíte postel umístit do rohu, nechte jí od zdi kousek místa, aby cirkuloval vzduch a netvořili se plísně.

Volit můžete postel s úložným prostorem nebo bez něj. A na co si dát u úložného prostoru pozor?

  • Mít dost místa na vyklopení roštů – ať už z boku nebo od nohou
  • Mít dost místa na vytažení zásuvky
  • Mít následně místo mezi uloženými věcmi a roštem
  • Mít zajištěnou cirkulaci vzduchu

Pokud zvolíte postel bez úložného prostoru a budete pod ni ukládat boxy nebo vakuové pytle, opět je potřebné pamatovat na cirkulaci vzduchu. Lůžko se špatnou cirkulací vzduchu je skvělým útočištěm pro roztoče a plísně. Jak se zbavit roztočů se můžete dočíst v našem článku.

Čalouněná postel Giardino

Nábytek

Vyhněte se masivnímu nábytku a vsaďte na minimalismus. Skvělou volbou je nábytek z lamina, které je dostupné v široké škále barev a dřevěných dekorů. Již není pravdou, že nábytek z lamina by byl nekvalitní. Správné zpracování Vám poslouží mnoho let.

Pokud máte možnost, volte nábytek, který levituje – upevňuje se na zeď. Získáte volný prostor na podlaze a opět dosáhnete vzdušnějšího dojmu. Naopak šatní skříně by měly sahat až ke stropu. Ideální je nábytek s posuvnými dveřmi (nevyžadují žádný prostor před skříní).

Dalším skvělým multifunkčním kouskem jsou komody – nabízí úložný prostor uvnitř a odkládací prostor na komodě.

Noční stolky ponechte bez lampiček. Ty spíše připevněte na stěnu nebo na čelo postele (pomocí klipu).

Na co dále pamatovat?

  • Udržujte pořádek – v malých prostorech je jakýkoli nepořádek či nesrovnalost ihned vidět. Navíc kvůli tomu vypadá místnost ještě menší
  • Holé zdi – vyhněte se obrazům. Můžete však zvolit decentní tapetu na jednu zeď
  • Žádná elektronika – v malé ani velké ložnici by neměla být televize, počítač, tablety ani jiná elektronika, která vyrušuje od odpočinku.

Nebojte se, že by malá minimalistická ložnice byla nudná a mdlá. Snadno ji můžete oživit barevnými doplňky (např. povlečení, deky, dekorační polštářky).  

Jak zařídit malou ložnici

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli
První nákup

zadejte svůj email a získejte slevu na váš první nákup po zaslání ihned obdržíte slevový kód.

Získejte 100 Kč na váš nákup