Mohlo by Vás zajímat
Jakou matraci si vybrat?
Přemýšlíte nad novou matrací, ale v tom množství různých druhů a vlastností se nevyznáte? Přečtěte si našeho stručného průvodce a poté již budete vědět, co jednotlivé informace u matrací znamenají a jaké vlastnosti budou pro Vás vhodné.
1. Tvrdost matrace
Tvrdost matrace patří mezi nejdůležitější faktory při výběru. Většina výrobců uvádí stupeň tvrdosti na stupnici od 1 do 4, ale někdy se můžete setkat také se slovním vyjádřením (měkká až extra tvrdá). Obě dvě stupnice však znamenají to samé: tvrdost 1 a 4 jsou krajní extrémy a tyto matrace doporučujeme zákazníkům, kteří chtějí extra měkkou či extra tvrdou matraci. Běžně se používá tuhost číslo 2 pro ženy a tuhost číslo 3 pro muže. Velmi výhodné jsou partnerské matrace, které obsahují tuhosti obě. Pokud hledáte matrace pro pár, využijte naší akční nabídky 1+1 zdarma.
Další vlastnosti různě tvrdých matrací jsou tyto:
Tvrdost č. 1
Mezi nejměkčí matrace patří latexové matrace (např. matrace Arella soft plus 24) a některé matrace ze studené pěny. Tyto matrace jsou velmi elastické, ideálně se přizpůsobují tvaru těla, nevytváří protitlak, zabraňují případnému vzniku proleženin a napomáhají k uvolnění svalů. Tyto matrace upřednostňují především ženy, osoby s bolestmi kloubů a starší lidé.
Tvrdost č. 2
Do kategorie tvrdost č. 2 řadíme některé matrace polyuretanové, sendvičové, pružinové a matrace ze studených pěn. Mohou sem patřit i latexové matrace, ale pouze pokud jsou kombinované s jiným druhem materiálu. Tyto matrace jsou elastické, ideálně se přizpůsobují tvaru těla, nevytváří protitlak a udržují páteř v rovině. Užívá je široká škála zákazníků, nejčastěji ženy, ale i muži různého věku. Matrace střední tuhosti je např. Zora.
Tvrdost č. 3
Do kategorie tvrdost č. 3 patří některé typy sendvičových, pružinových a profilovaných matrací, u kterých je použita tvarovaná polyuretanová pěna vyšší tuhosti, vrstva kokosového vlákna nebo studená pěna s vyšší hustotou, popř. s vyšším odporem proti stlačení. Tyto tužší matrace upřednostňují především muži, mladší lidé, zákazníci s vysokou hmotností a obecně zákazníci, kteří požadují tvrdší spaní. V této kategorii doporučujeme matraci Tamara.
Tvrdost č. 4
Mezi nejtvrdší matrace patří matrace složené z vysoce odolné kvalitní pěny MediFoam. Jádro matrace tvrzeno dvěma vrstvami kokosových desek, např. u matrace Polargel Superior. Tvrdost č. 4 upřednostňují zákazníci vyšší váhové kategorie a muži
Dvojí tvrdost
Zajímavou variantu tvoří matrace, které mají z každé strany odlišnou tvrdost, tzv. partnerské matrace. Zákazník si může zvolit tvrdost matrace, jakou momentálně potřebuje. Rozdílné tvrdosti u těchto matrací dosahujeme použitím materiálů s odlišnou objemovou hmotností na vrchní a spodní straně matrace. Nabízíme matrace tuhosti 1-2 (matrace Comfort Senior), 2-3 (matrace Ronda), 2-4 (matrace Monika) a 3-4 (matrace Lima).
Tyto matrace patří k nejoblíbenějším. Oblíbená je především nabídka partnerských matrací 1+1 zdarma, které jsou ideální pro manželský pár (měkčí strana pro ženu, tvrdší strana pro muže)
Čtyři druhy tvrdosti
Novinkou je matrace, která obsahuje čtyři druhy tuhosti zároveň. Požadovanou tuhost matrace si zákazník může zvolit buď obrácením ložné plochy matrace nebo otočením "hlava-nohy", neboť zde není uplatněno pravidlo zrcadlového tvoření zón od středu matrace
Nastavitelná tvrdost
Velmi praktické jsou matrace, u kterých lze nastavit a případně časem i měnit požadovanou tvrdost. Jedná se o lamelové matrace (např. Sára klasik), které obsahují vyměnitelné podélné pružící nosníky z PUR pěny různé tuhosti. Každý nosník odpovídá také jiné váhové kategorii a je možné je během života libovolně měnit
2. Nosnost matrace
Aby Vám matrace dlouho vydržela, je nutné zvolit správnou váhovou kategorii. U každé naší matrace najdete napsanou její maximální nosnost. Zákazník by si měl vybrat matraci, která má nosnost min. o 5 kg více, než je jeho hmotnost. Pro více informací se podívejte na hmotnostní limity u matrací.
3. Věk zákazníka
V různých fázích života tělo vyžaduje různé zacházení. Je dobré těmto požadavkům přizpůsobit i podmínky pro spánek. Pro děti, jejichž tělo se vyvíjí a roste, je vhodné použít spíše pevnější matraci. Naopak starší člověk by měl použít měkčí a elastičtější matraci. Pro seniory je vhodné doplnění i o polohovatelné lamelové rošty, nejpohodlnější jsou pak motorové typy.
4. Charakter užívání
Chcete si pořídit matraci pouze na chalupu, pro návštěvy, na ubytovnu nebo jiné příležitostné spaní? Pak Vám postačí matrace polyuretanové, některé sendvičové a dobrou alternativou jsou také pružinové matrace, které zajišťují vysokou vzdušnost. Pokud ovšem hledáte matraci na každodenní používání, je dobré podívat se po matraci, která má dlouhou životnost i při pravidelném používání. Jedná se např. o matrace ze studené pěny, bio pěny, matrace latexové, taštičkové a mnohé jiné kombinace.
5. Volba potahu
Potahy matrací se dělí na snímatelné a pevné. Velkou výhodou snímatelného potahu je, že se může opakovaně prát. Snímatelný potah Vám ulehčí práci a kromě špíny a nečistot se zbavíte i roztočů. Látky potahů mají standardně šířku 230 cm a prošívají se dutým vláknem různé gramáže.
6. Způsob uložení matrace
Plánujete pořídit si pouze matraci nebo i rošt? I způsob uložení matrace je důležitý a je dobré na to myslet ještě před tím, než si matraci koupíte. Pokud matrace leží na pevné desce, nedochází k dobrému provětrávání matrace. Proto se dnes doporučují laťkové rošty, ideálně o šířce 5 cm s rozestupem 4 cm. Lepší variantou jsou rošty z pružných lamel. Lamelový rošt dodává větší elasticitu matraci a ta se může lépe přizpůsobit hmotnosti Vašeho těla. Ještě větší pohodlí nabízí polohovací lamelový rošt, u kterého můžete nadzvednout část roštu a změnit tak sklon matrace. U motorových lamelových roštů není třeba fyzické námahy pro změnu polohy, a tak můžete polohu měnit libovolně dle přání. To je ideální pro starší či nemocné lidi. Ne všechny matrace je však možné položit na polohovací rošt, proto je nutné nákup matrace přizpůsobit roštu, který máte doma, případně promýšlet nákup obou prvků postele současně.